Aktualitātes un jaunumi
KĻŪT PAR BIEDRU
Jaunumi no LDTA digitālo prasmju apmācību projekta, jūlijs 2024

IKT un saistīto nozaru digitālo prasmju apmācību projekts
Projekta nr. 2.3.1.2.i.0/2/23/A/CFLA/001

Digitālie atkritumi jāšķiro

Pieaugot digitālo datu apjomam, pieaug arī digitālo atkritumu apjoms. Mēs piedzīvojam, kā samazinās atšķirība starp reālo un virtuālo pasauli. Digitālais kļūst arvien reālistiskāks, un reālais kļūst tikpat elastīgs un pielāgojams kā digitālais. Un tas nozīmē aizvien vairāk klikšķus digitālajā vidē. Digitālie atkritumi ir jebkāds saturs un datnes, kas tiek uzglabātas, lai gan patiesībā nav nepieciešamas.

Interesanti fakti par digitālajiem atkritumiem:

• Datu glabāšanas serveru enerģijas patēriņš kopš 2017.gada pieaudzis par 266%.
• 90% no visiem datiem vairs netiek izmantoti 3 mēnešus pēc to saglabāšanas.
• Viens e-pasts ir vidēji 0.3- 4g CO₂. Tas ir tikpat CO₂ izmešu, kā ieslēdzot spuldzīti uz 6 minūtēm.
• 2007.gadā visas pasaules radītais datu apjoms sasniedza 1 zetabaitu. Tikai trīs gadus vēlāk tie bija jau 2 zetabaiti, bet 2035. gadā mēs izveidosim vairāk nekā 2000 zetabaitus datu.

Digitālie atkritumi ir problēma, jo virtuālo atkritumu radīšana un uzkrāšana rada reālu enerģijas patēriņu un CO₂ izmešus. Katru dienu pasaulē tiek nosūtīti vairāki simti miljardi e-pastu un desmiti triljoni surogātpasta e-pastu. Katru gadu tas rada 20 miljonus tonnu CO₂.

VAS Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs (LVRTC) un biedrība Pēdas.lv, kas ir Lielās talkas organizators, ir noslēdzis sadarbības līgumu par dabai draudzīga dzīvesveida popularizēšanu, kā arī sabiedrības informēšanu un izglītošanu par digitālo atkritumu apjoma mazināšanas iespējām un to radīšanas ierobežošanu.

Avots: https://www.lvrtc.lv

Intervijā piedalās:
Harijs Gals
Baltijas Informācijas tehnoloģijas SIA
Vadītājs


Informācijas tehnoloģiju attīstība būs – sabiedrība to vēlas un virzās uz to

Kāda ir Jūsu un Jūsu uzņēmuma pieredze nozarē?

Pārstāvu uzņēmumu Baltijas Informācijas tehnoloģijas SIA, tas ir dibināts 1992.gadā, Latvijas Universitātes Matemātikas institūta telpās, vadošie darbinieki izveidoja SIA, pieredze kopumā ir ļoti liela. Uzņēmuma galvenā darbības joma ir informācijas tehnoloģiju infrastruktūras piegāde un apkalpošana, tostarp servisa pakalpojumi, mākoņskaitļošana, klientu apkalpošana.

Kāpēc ir svarīgi pastāvīgi mācīties?

Savulaik Ļeņins ir teicis, ka svarīgi ir mācīties, mācīties un vēlreiz mācīties! Domāju, ka mācīties ir svarīgi katrā nozarē un katram cilvēkam gan kā indivīdam, gan kā grupai. Mūsu nozarē ir jāmācās visu laiku, turklāt jāmācās daudz, jo šajā nozarē mainās tās metodes, ar kurām strādā, lai panāktu mērķi, kā arī mainās pati būtība jeb tas, ko darām.

Kādas kompetences ir svarīgākās uzņēmuma vadības līmenī?

Pirmā kompetence vadības līmenī ir mācēt nopelnīt naudu. Otrā – veidot uzņēmuma pakalpojumu un produktu tādu, kas nepieciešams sabiedrībai kā kopumam tā, lai mēs būtu vajadzīgi, lai sniegtu labumu visiem.

Kā attīstās IT un kāpēc ir svarīgi tās apgūt?

Informācijas tehnoloģijas attīstās pa spirāli, taču, manā skatījumā, kas atšķiras no daudzu cilvēku viedokļa, tās attīstās diezgan lēni. Attīstās lietotāja interfeiss, lietošanas ērtums, funkcionalitāte, ko var izdarīt ar informācijas tehnoloģijām. Tomēr jāteic, ka pēdējo 30 gadu laikā nekas daudz nav mainījies, jo tas, ko redzam šodien, ir tas, par ko tika sapņots sen, ka tiks izdarīts dažos gados. Informācijas tehnoloģijas ir jāapgūst, jo mainās metodes un pielietojums, ir jāiet līdzi laikam, jāsaglabā sava konkurētspēja.

Kā redzat nozares attīstību IT iespaidā turpmāko 5-10 gadu laikā?

Attīstība Latvijas mērogā noteikti būs, jo sabiedrība to vēlas un iet uz to. Ļoti gribētu redzēt, lai Latvijai būtu tāds pakalpojums, ko tā nodrošina visai pārējai sabiedrībai. Šobrīd mūsu industrijā ir tādas nelielas nišas, taču gribētu tās redzēt lielākas, koncentrētākas. Galvenais virziens ietver labuma sniegšanu pārējiem, ne tikai lietot to, ko pārējie dod mums.

Informācija par vienu no projektā pieejamajiem kursiem

Praktiskie rīki uzņēmumam ar mākslīgo intelektu

PASNIEDZĒJS:
Ervīns Butkevičs

APMĀCĪBU KURSA SATURS:

• Mākslīgā intelekta ieviešanas stratēģijas
• Mākslīgais intelekts un datu pārvaldība
• Automatizācija un efektivizācija sistēmās
• Regulējuma ievērošana mākslīgajā intelektā
• Mākslīgais intelekts un darbības procesu optimizācija


Digitālās attīstības ceļa karte


LATVIJAS DATORTEHNOLOĢIJU ASOCIĀCIJA

Piedāvā apmācību projektu 
“IKT un saistīto nozaru digitālo prasmju apmācību projekts”
Projekta nr. 2.3.1.2.i.0/2/23/A/CFLA/001
Projekta īstenošana līdz 2026.gada 30.jūnijam
Pieteikšanās jaunām apmācībām projektā ir atvērta visu projekta norises laiku.
Lūdzam pieteikties, sūtot informācijas pieprasījumu uz e-pastu apmacibas@itnet.lv


Lejupielādēt PDF